Ziedputekšņi

Svaigi ziedputekšņi no Drava San medus veikala Rīgā

I. Ievads

 • Kas ir bišu ziedputekšņi?
 • Bišu ziedputekšņi - veselīga uztura piedeva
 • Īsi par bišu ziedputekšņu vēsturi un to izmantošanu

II. Kāds ir bišu ziedputekšņu sastāvs?

 • Bišu ziedputekšņos atrodamais ķīmiskais sastāvs un barības vielas
 • Dažādi bišu ziedputekšņu veidi
III. Bišu ziedputekšņu ieguvumi veselībai
 • Atbalsta imūnsistēmu
 • Paaugstina enerģiju un izturību
 • Atbalsta veselīgu ādu un matus
 • Regulē gremošanu un svara zudumu
 • Atbalsta hormonālo līdzsvaru
IV. Kā lietot bišu ziedputekšņus

 • Devas un ieteicamā deva
 • Pieejamās bišu ziedputekšņu formas (kapsulas, pulveris, granulas)
 • Kā savai diētai pievienot bišu ziedputekšņus
 • Piesardzības pasākumi un iespējamās blakusparādības

Ievads

Bišu ziedputekšņi ir ļoti barojoša un daudzveidīga pārtikas piedeva, kas ir izmantota tūkstošiem gadu daudzo veselības ieguvumu dēļ. To bieži dēvē par dabas pilnvērtīgāko pārtiku, jo tajā ir daudz uzturvielu. Mūsu dravā ziedputekšņi tiek ievākti un uzreiz kaltēti, lai tie nesapelētu un nekļūtu rūgti, kā arī, lai tos varētu uzglabāt un tirgot visu ziemu, ēst un pievienot dažādiem ēdieniem, piemēram medus kūkai, pārkaisot tās virsu. Drava San medus veikalā atrodami mūsu ievāktie ziedputekšņi, Savā pirmajā sezonā ievācām aptuveni 3 kg ziedputekšņu, kas ir pavisam nedaudz.  Ziedputekšņu trūkums stropā mobilizē bites. Tas palielina gan lidojošo bišu skaitu, gan lidojumu skaitu. No vienas saimes vienas dienas laikā savāktais ziedputekšņu daudzums ir 50–250 g. Viena bišu saime var dod 1 līdz 6 kg ziedputekšņu gadā.

Definīcija:

Bišu ziedputekšņi ir ziedu putekšņu piciņas, ko medus bites savāc no ziedošu augu putekšņlapām. Šīs bumbiņas tiek notraustas no bišu aizmugurējo kāju piesīšiem ar speciāliem ziedputekšņu uztvērējiem, kad tās atgriežas no medus vākšanas un ir savākušas arī ziedputekšņus. Ziedputekšņi ir viens no galvenajiem barības avotiem stropā. Vēl bites, protams, patērē medu. 

Bišu ziedputekšņi - veselīga uztura piedeva:

Bišu ziedputekšņi ir bagātīgs vitamīnu, minerālvielu, aminoskābju un antioksidantu avots, padarot tos par populāru uztura bagātinātāju tiem, kas vēlas uzlabot savu vispārējo veselību un labsajūtu. Tas tiek uzskatīts arī par superēdienu tā augstās uzturvērtības dēļ.

Bišu ziedputekšņus bieži izmanto, lai:

 • Palielinātu enerģijas līmeni
 • Uzlabotu imūnsistēmu
 • Veicinātu svara zudumu
 • Samazinātu iekaisumus
 • Uzlabotu gremošanu
 • Atvieglotu alerģijas
 • Veicinātu veselīgu ādu un matus

Īsa vēsture:

Bišu ziedputekšņi ir izmantoti medicīniskiem nolūkiem tūkstošiem gadu. Senie ēģiptieši, grieķi un romieši izmantoja bišu ziedputekšņus, lai gūtu labumu veselībai, un tos izmantoja arī tradicionālajā ķīniešu medicīnā. 20. gadsimtā bišu ziedputekšņi kļuva populāri kā uztura bagātinātājs Eiropā un ASV, un kopš tā laika tie ir saglabājuši popularitāti visā pasaulē.

Neatkarīgi no tā, vai vēlaties uzlabot savu vispārējo veselību, palielināt enerģijas līmeni vai mazināt alerģiju, bišu ziedputekšņus var apsvērt kā uztura bagātinātāju. Tomēr ir svarīgi atzīmēt, ka bišu ziedputekšņi dažiem cilvēkiem var izraisīt alerģisku reakciju, tāpēc vienmēr ir labāk konsultēties ar savu ārstu, pirms izmēģināt tos pirmo reizi.

 Kāds ir bišu ziedputekšņu sastāvs?

Bišu ziedputekšņos atrastais ķīmiskais sastāvs un uzturvielas:

Bišu ziedputekšņu sastāvs var atšķirties ne tikai dažādos stropos, bet pat vienā stropā pa stundām. Tas ir ļoti atkarīgs no ziediem, kurus bites apmeklē. Vispārēji var teikt, ka bišu ziedputekšņi ir bagāti ar barības vielām, tostarp A, B, C, D un E vitamīniem, kā arī minerālvielām, piemēram, kalciju, dzelzi, magniju, kāliju un cinku. Tas satur arī dažādas aminoskābes, tostarp visas neaizvietojamās aminoskābes, kas nepieciešamas veselīgam uzturam. Satur lipīdus un taukskābes, fenola savienojumus un fermentus, koenzīmus, kā arī bioelementus. Turklāt bišu ziedputekšņi ir labs antioksidantu avots, kas palīdz aizsargāt organismu pret brīvo radikāļu radītajiem bojājumiem. Aptuveni puse no to masas ir fruktoze un glikoze, ap 25-65 % olbaltumvielas. Ziedputekšņos var atrast pat 200 vielas.

Ziedputekšņi satur aptuveni 10,4% neaizstājamo aminoskābju, piemēram, metionīnu, lizīnu, treonīnu, histidīnu, leicīnu, izoleicīnu, valīnu, fenilalanīnu un triptofānu. Šie proteīna elementi ir dzīvībai nepieciešami, un organisms nevar tos sintezēt pats. Turklāt ziedputekšņos ir ievērojams daudzums nukleīnskābju, īpaši ribonukleīnskābju. Sagremojamie ogļhidrāti putekšņos sastopami vidēji 30,8% apmērā. Reducējošie cukuri, galvenokārt fruktoze un glikoze, šajā produktā ir aptuveni 25,7%.

No lipīdiem, kas ziedputekšņos ir aptuveni 5,1% apmērā, vispirms jāmin neaizvietojamās taukskābes (EFA). Tādas skābes kā linolskābe, γ-linolskābe un arhaskābe ir 0,4% apjomā. Fosfolipīdi ir 1,5%, savukārt fitosterīni, īpaši P-sitosterīns, ir 1,1% apmērā.

Fenola savienojumi sastāvā vidēji  veido 1,6%. Šajā grupā ietilpst flavonoīdi, leikotriēni, katehīni un fenolskābes. No flavonoīdiem, kas putekšņos sastopami 1,4%, galvenokārt ir kempferols, kvercetīns un izorhamnetīns, savukārt fenolskābju grupā 0,2% ir galvenokārt hlorogēnskābe.

Ziedputekšņiem raksturīgs diezgan ievērojams triterpēna saišu saturs. Biežākie savienojumi ir oleanolskābes, 3-ursolskābe un betulīna spirts.

Turklāt pie vērtīgajām vielām pieder arī vitamīni un bioelementi. Ziedputekšņi ir diezgan nozīmīgs vitamīnu avots gan taukos šķīstošo 0,1%, piemēram, A provitamīnu un E un D vitamīnu, gan ūdenī šķīstošo 0,6%, piemēram, B1, B2, B6 un C, kā arī skābes: pantotēnskābe, nikotīns un folijskābe, biotīns, rutīns un inozīts. To kopējais daudzums ir vienāds ar 0,7% visā produktā. Bioelementi ir aptuveni 1,6%, tostarp makroelementi (kalcijs, fosfors, magnijs, nātrijs un kālijs) un mikroelementi (dzelzs, varš, cinks, mangāns, silīcijs un selēns). Pēdējais pastāv 0,02% apmērā.

Dažādi bišu ziedputekšņu veidi un pakāpes:

Ir daudz dažādu bišu ziedputekšņu veidu, un katram ir savs unikāls uzturvērtības profils un garša. Bišu ziedputekšņu veids būs atkarīgs no ziedu veida, no kuriem bites savāc ziedputekšņus. Turklāt ir pieejami dažādu šķirņu bišu ziedputekšņi, kur augstākas kategorijas ir tīrākas un augstākas kvalitātes. Pasaulē  ir populāri dažādi ziedputekšņu veidi, piemēram: 

 • Manuka bišu ziedputekšņi – tiek novākti no Manuka krūma ziediem, kura dzimtene ir Jaunzēlande. Tas ir pazīstams ar savu augsto antibakteriālo un pretiekaisuma savienojumu koncentrāciju, padarot to par populāru dabisko veselības produktu sastāvdaļu.
 • Laima bišu ziedputekšņi – laima bišu ziedputekšņi tiek savākti no liepu ziediem un ir pazīstami ar savu augsto C vitamīna saturu. Šis bišu ziedputekšņu veids ir lieliska iespēja tiem, kas vēlas stiprināt savu imūnsistēmu.
 • Rapšu bišu ziedputekšņi – šāda veida bišu ziedputekšņi tiek savākti no rapšu auga ziediem un ir labs Omega-3 taukskābju avots. To bieži izmanto kā dabisku alternatīvu zivju eļļas piedevām.
 • Liepu bišu ziedputekšņi - tiek savākti no liepu ziediem, ir labs flavonoīdu un antioksidantu avots. To bieži izmanto, lai atbalstītu veselīgu ādu un uzlabotu sirds un asinsvadu veselību.
 • Eikalipta bišu ziedputekšņi – tiek savākti no eikalipta koka ziediem un ir pazīstami ar savu augsto ēterisko eļļu saturu. To bieži izmanto kā dabisku līdzekli elpošanas problēmu ārstēšanai.

Ziedputekšņu ieguvumi veselībai

Kā ziedputekšņi var atbalstīt imūno sistēmu?

Bišu ziedputekšņi ir zināmi ar daudzajiem ieguvumiem veselībai, tostarp spēju atbalstīt imūnsistēmu. Bišu ziedputekšņu kompleksais sastāvs, kas satur vitamīnus, minerālvielas, aminoskābes un antioksidantus, palīdz stiprināt organisma aizsargmehānismus pret infekcijām un slimībām.

Viena no galvenajām bišu ziedputekšņu sastāvdaļām ir augstā vitamīnu koncentrācija, īpaši A, B, C un E vitamīni. Šie vitamīni ir nepieciešami spēcīgai imūnsistēmai, jo tie palīdz palielināt balto asins šūnu veidošanos un stimulē ražošanu. no antivielām. Jo īpaši C vitamīns ir pazīstams ar spēju uzlabot imunitāti un cīnīties pret infekcijām.

Vēl viens svarīgs faktors bišu ziedputekšņu imunitāti stiprinošajās īpašībās ir augstā antioksidantu koncentrācija. Antioksidanti palīdz aizsargāt organismu pret brīvo radikāļu radītajiem bojājumiem, kas var vājināt imūnsistēmu. Bišu ziedputekšņos esošie antioksidanti, piemēram, flavonoīdi un karotinoīdi, palīdz neitralizēt brīvos radikāļus un novērst šūnu bojājumus, tādējādi atbalstot imūnsistēmu.

Turklāt bišu ziedputekšņi satur plašu minerālvielu klāstu, tostarp kalciju, dzelzi, magniju un kāliju, kas visi ir nepieciešami veselīgas imūnsistēmas uzturēšanai. Piemēram, magnijs palīdz regulēt imūnsistēmu, savukārt kālijs ir svarīgs šķidruma un elektrolītu līdzsvara uzturēšanai, kas ir izšķiroši imūnsistēmas darbībai.

Bišu ziedputekšņi ir dabisks un efektīvs veids, kā atbalstīt imūnsistēmu. Tā unikālā vitamīnu, minerālvielu, antioksidantu un citu uzturvielu kombinācija darbojas kopā, lai palīdzētu stiprināt ķermeņa aizsardzības mehānismus pret slimībām un infekcijām. Lai pilnībā izmantotu bišu ziedputekšņu priekšrocības, ieteicams tos regulāri lietot kā papildinājumu vai pievienot savam uzturam.

Kā ziedputekšņi paaugstina enerģiju un izturību?

Tiek apgalvots, ka bišu ziedputekšņi palielina enerģijas un izturības līmeni cilvēkiem, kas tos patērē regulāriViena no galvenajām bišu ziedputekšņu sastāvdaļām, kas, iespējams, uzlabo enerģijas līmeni, ir B kompleksa vitamīni. Šie vitamīni spēlē svarīgu lomu pārtikas pārvēršanā enerģijā un palīdz uzturēt veselīgu nervu sistēmu. Turklāt bišu ziedputekšņi satur dzelzi, kas ir būtiska sarkano asins šūnu ražošanai un skābekļa piegādei ķermeņa audiem.

Vēl viena bišu ziedputekšņu sastāvdaļa, kas var palīdzēt palielināt enerģiju un izturību, ir antioksidantu klātbūtne. Antioksidanti palīdz neitralizēt kaitīgos brīvos radikāļus organismā, kas var izraisīt oksidatīvo stresu un izraisīt enerģijas līmeņa pazemināšanos. Bišu ziedputekšņi satur dažādus antioksidantus, tostarp C un E vitamīnu, beta karotīnu un selēnu, kas var palīdzēt aizsargāt pret oksidatīviem bojājumiem un uzlabot vispārējo veselību.

Ir svarīgi pieminēt, ka, lai gan bišu ziedputekšņi lielākajai daļai cilvēku tiek uzskatīti par drošiem, var rasties dažas iespējamās blakusparādības, piemēram, alerģiskas reakcijas. Ja apsverat iespēju lietot bišu ziedputekšņus, lai palielinātu enerģijas un izturības līmeni, vispirms ir svarīgi konsultēties ar savu ģimenes ārstu, lai noteiktu, vai tie jums ir piemēroti.

Kā ziedputekšņi var palīdzēt jūsu matiem un ādai?

Bišu ziedputekšņi satur dažādas uzturvielas, kas ir labvēlīgas ādas un matu veselībai. Tas ir bagātīgs vitamīnu, minerālvielu, aminoskābju un antioksidantu avots, kas visi ir nepieciešami veselīgas ādas un matu uzturēšanai.

Ādas veselībai bišu ziedputekšņi nodrošina neaizstājamās taukskābes, vitamīnus E un C, kā arī karotinoīdus, kas aizsargā ādu no brīvo radikāļu un saules iedarbības radītajiem bojājumiem. Šīs uzturvielas arī palīdz uzlabot ādas elastību, samazina smalko līniju un grumbu parādīšanos un veicina vispārējo ādas veselību.

Bišu ziedputekšņi satur arī B kompleksa vitamīnus, tostarp biotīnu, kas ir pazīstams ar savu lomu veselīgu matu uzturēšanā. Biotīns ir būtisks matu augšanai un stiprībai, un tas palīdz novērst matu izkrišanu un veicina veselīgu matu augšanu.

Turklāt bišu ziedputekšņi ir bagātīgs dzelzs avots, kas ir būtisks hemoglobīna ražošanai — sarkano asins šūnu proteīnam, kas nes skābekli matu folikulās. Pietiekams skābekļa līmenis ir svarīgs, lai uzturētu veselīgu matu augšanu.

Kā ziedputekšņi palīdz gremošanas sistēmai un zaudēt svaru?

Bišu ziedputekšņi ir dabīgs ēdiens, kas ir bagāts ar vitamīniem, minerālvielām un antioksidantiem, kas var palīdzēt atbalstīt veselīgu gremošanu un svara zudumu. Tas satur augstu šķiedrvielu līmeni, kas palīdz regulēt gremošanu un ilgāk saglabāt sāta sajūtu. Turklāt bišu ziedputekšņos esošie fermenti un probiotikas var palīdzēt uzlabot zarnu veselību, izraisot labāku gremošanu un efektīvāku barības vielu uzsūkšanos. Bišu ziedputekšņu uzturvielām bagātais raksturs var arī palīdzēt uzturēt veselīgu vielmaiņu, kas var palīdzēt uzturēt veselīgu svaru.

Ir daži pierādījumi, kas liecina, ka bišu ziedputekšņi var arī labvēlīgi ietekmēt svara zaudēšanu. Pētījumi liecina, ka bišu ziedputekšņu regulāra lietošana var palīdzēt samazināt ķermeņa tauku daudzumu un uzlabot ķermeņa sastāvu. Tas, iespējams, ir saistīts ar augsto uzturvielu un antioksidantu līmeni bišu ziedputekšņos, kas var palīdzēt uzlabot vielmaiņu un uzlabot vispārējo veselību.

Kopumā, lai gan ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai pilnībā izprastu bišu ziedputekšņu ietekmi uz gremošanu un svara zudumu, ir pierādījumi, kas liecina, ka tie var būt noderīgs papildinājums veselīgam uzturam un dzīvesveidam tiem, kas vēlas atbalstīt gremošanu un sasniegt veselīgu. svars. Turklāt ir svarīgi paturēt prātā, ka svara zaudēšana ir sarežģīts process, ko ietekmē dažādi faktori, piemēram, diēta, vingrinājumi un vispārējais dzīvesveids. Bišu ziedputekšņu izmantošana kā svara zaudēšanas palīglīdzeklis vienmēr ir jāapspriež ar ģimenes ārstu vai uztura speciālistu.

Kā ziedputekšņi var palīdzēt atbalstīt hormonālo līdzsvaru

Bišu ziedputekšņi ir bagātīgs barības vielu un antioksidantu avots, kas var atbalstīt hormonālo līdzsvaru. Tas satur dažādus vitamīnus un minerālvielas, tostarp B vitamīnus, E vitamīnu un cinku, kam ir izšķiroša nozīme hormonu regulēšanā. Turklāt bišu ziedputekšņi satur fitoestrogēnus, augu savienojumus, kas atdarina estrogēna ietekmi uz ķermeni. Šie fitoestrogēni var palīdzēt līdzsvarot hormonu līmeni, samazinot simptomus, piemēram, karstuma viļņus, garastāvokļa svārstības un citus bieži sastopamus hormonālās nelīdzsvarotības simptomus.

Kā lietot bišu ziedputekšņus

Ieteicamā deva

Ieteicamā bišu ziedputekšņu dienas deva atšķiras atkarībā no vairākiem faktoriem, piemēram, vecuma, svara un vispārējās veselības. Parasti dienas deva ir 1 līdz 2 tējkarotes, kas tiek uzskatīta par drošu un efektīvu lielākajai daļai cilvēku. Tomēr vienmēr vislabāk ir konsultēties ar ģimenes ārstu vai uztura speciālistu, lai noteiktu jums pareizo daudzumu un nodrošinātu, ka ziedputekšņi ir droši lietojami. 

Kā iekļaut ziedputekšņus savos ēdienos?

 • No rīta pārkaisiet savu iemīļoto brokastu putru;
 • Var iemaisīt tos sulas glāzē vai smūtijā;
 • Pievienojiet ziedputekšņus cepot maizi, smalkmaizītes, medus kūku un cepumus.
 • Sajauciet ziedputekšņus ar medu.
Auzu pārslu putra zar ziedputekšņiem un ābolu ievārījumu


Piesardzības pasākumi un iespējamās blakus parādības lietojot ziedputekšņus

Bišu ziedputekšņi parasti tiek uzskatīti par drošiem lielākajai daļai cilvēku, ja tos lieto mērenos daudzumos, tomēr ir jāņem vērā daži piesardzības pasākumi un iespējamās blakusparādības. Šeit ir daži, kas jāņem vērā:

 • Alerģijas: dažiem cilvēkiem var būt alerģija pret bišu ziedputekšņiem, kas var izraisīt tādus simptomus kā nieze, pietūkums un apgrūtināta elpošana. Ja jums ir bijušas alerģijas, pirms bišu ziedputekšņu lietošanas labāk konsultēties ar savu ārstu.
 • Mijiedarbība ar zālēm: bišu ziedputekšņi var mijiedarboties ar dažām zālēm, piemēram, asins šķidrinātājiem un imūnsupresantiem. Pirms bišu ziedputekšņu pievienošanas diētai ir svarīgi runāt ar savu ārstu, ja lietojat kādas zāles.
 • Grūtniecība un zīdīšanas periods: nav pietiekami daudz pētījumu, lai noteiktu bišu ziedputekšņu drošību grūtniecības un zīdīšanas laikā, tāpēc šādos apstākļos labāk no tā izvairīties.
 • Kvalitātes problēmas: bišu ziedputekšņi var būt piesārņoti ar baktērijām, sēnītēm un pesticīdiem, kas var apdraudēt veselību. Ir svarīgi izvēlēties augstas kvalitātes, cienījamus produktus un tos pareizi uzglabāt, lai izvairītos no bojāšanās un piesārņojuma.
 • Pārdozēšana: pārmērīga bišu ziedputekšņu lietošana var izraisīt gremošanas traucējumus un citus simptomus, piemēram, sliktu dūšu, vēdera uzpūšanos un caureju. Ir svarīgi ievērot ieteicamo devu un nepārsniegt ieteikto daudzumu.